ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД НАРКОТИКІВ

В Україні офіційно зареєстровано 70 тис. наркозалежних. Але насправді їх у 15-20 разів більше. Більшість наркоманів — неповнолітні. Це горе може спіткати будь-яку родину.

Щоб запобігти лихові, раджу батькам знайти справжню причину, яка віддаляє дитину від сім’ї, та, по можливості, усунути її. Необхідно повністю володіти інформацією про друзів дитини та її захоплення, про те, скільки вона має грошей і звідки, на що їх витрачає. Дізнатися про місця, у яких перебуває дитина поза межами родини. Обов’язково звертайте увагу, в якому стані вона повертається додому, що носить у кишенях та якими речами користується щодня. Приділяйте дитині більше свого часу, намагайтеся чимось зацікавити: риболовлею, спортом, фотомистецтвом, автосправою чи ще чимось. Пам’ятайте, що більшість наркоманів на питання: «Через що почав вживати наркотики?» - відповідають: «Через байдикування». Якщо у вас виникла підозра, що у дім прийшло лихо, необхідно знати, що проста відверта розмова не відштовхне від вас дитину і принесе набагато більше користі, аніж звинувачення та погрози. Не сподівайтеся, що проблема якось вирішиться.

Поміркуйте, чи зможете ви відгородити дитину від негативного впливу її компанії: змінити коло друзів, об’єднатися із їхніми батьками, змінити захоплення сина чи доньки, завантажити їх корисними справами, звертати більше уваги на телефонні дзвінки. Такі дії можуть бути ефективними тільки на початкових стадіях, доки наркотик не став частиною їхнього життя. Про те, що людина знаходиться під впливом наркотиків, свідчать такі ознаки: вузькі зіниці (розміром із сірникову голівку), які не реагують на світло або, занадто розширені; спрага, надмірне вживання солодощів, суха шкіра, свербіж по всьому тілу; надмірна рухливість та балакучість, яка при збільшенні дози переходить у загальмованість (до сонливого стану та неспроможності впевнено триматися на ногах).Коли дія наркотику минає, самопочуття людини погіршується: зіниці розширені, очі сльозяться, нежить, постійне чхання, лихоманка, сильна пітливість, слабкість, відсутність апетиту, шлункові розлади, в’ялість, апатія, дратівливість, яка переходить в агресивність. При курінні «травки» дитина починає більше їсти, відбувається почервоніння білків очей. При вживанні опіатів дитина ховає очі, у неї порушується сон, з’являються сліди від ін’єкцій (на будь яких частинах тіла), у кишенях можна знайти пігулки, вату, ложку тощо. Про систематичне вживання наркотику дитиною спостережливі батьки можуть дізнатися за такими ознаками:

• порушення ритму сну та пізнє засинання і прокидання, схуднення, неприродний колір обличчя,

постійна потреба в грошах, починають зникати речі з дому

постійна брехня, для того щоб відвести від себе підозру,

поява нових підозрілих друзів,

помітна байдужість до навчання, зміна інтересів,

у зв’язку із повною залежністю від наркотику

різкі та часті зміни настрою, причина і наслідок яких: відсутність дози

ломка», в’ялість —«попустило».

Запам’ятайте, наркоман не шукатиме, як позбутися цієї біди доти, доки проблеми і труднощі не стануть домінувати над почуттям оманливого задоволення від наркотиків. У більшості випадків батьки починають діяти, коли хвороба стає очевидною і приховати її вже неможливо («система»), на цій стадії своїми силами, без допомоги спеціалістів, на жаль, вже не впоратися. Занадто пізно.

                                                               Олександр Дюжник , заступник директора з виховної програми Броварського центру духовної та соціально-психологічної реабілітації нарко- та алкоголезалежних «Перемога»

Тел.:  04594 69712.

Другие материалы
- Осторожно — «ВИНТ»!
- ЛИХО ВІД ГОЛКИ

Все статьи
Поделиться на Facebook